حوادث17 بهمن 57 (برگی زرین از تاریخ )

امروز سالگرد شهادتِ امام حسن عسگری (ع) بود. شهادت این امام با وجود تلخی برای مردم روزگار بعد از ایشان و نیز مردم زمان ما، در دل شادمانی را نیز با خود به همراه داشت و آن، آغاز امامت منجی عالم بشریت، موعود همه‌ی امت‌ها، امام عصر، قائم آل محمد (ص) بود و انقلاب اسلامی به یقین گامی بود که ملت ما به سوی ظهور و تسریع آن برداشته بود. (کیهان، 18 بهمن 1357، ص 2)

در ساعت 9:30 زنگ جلسه‌ی علنی مجلس به صدا درآمد و پس از رسمیت یافتن جلسه، رییس مجلس اعلام کرد عده‌ای از نمایندگان درخواست نموده‌اند که نطق‌های قبل از دستور حذف گردد که با صدای «صحیح است» و «موافقیم» به او پاسخ دادند. دکتر سعید در ابتدا، ورود حضرت آیت‌الله العظمی خمینی را به‌عنوان مرجع تقلید شیعیان شادباش گفت و اظهار امیدواری کرد که حضور ایشان در ایران توأم با صلح و صفا باشد. (کیهان، 18 بهمن 1357، ص 2)

در حالی که گفته می‌شد آمریکا سرگرمِ گفت‌وگو با گروه‌های مخالف رژیم ایران و شاپور بختیار است، وزارت خارجه‌ی آمریکا یک بار دیگر تأیید کرد که آمریکا از قانون اساسی و دولت و شاپور بختیار، حمایت می‌کند. (اطلاعات، ش 15779، چهارشنبه، 18 بهمن 1357، ص 8)

خبرگزاری فرانسه از تل‌آویو گزارش داد که کارشناسان و مقامات رسمی اظهارنظر کرده‌اند که استقرار یک جمهوری اسلامی در ایران بر سرنوشت عراق که بیش از 50 درصد از مردمش شیعه و تنها 35 درصد از آن‌ها سنی هستند و با این حال سنیان قدرت دولتی و ارتش را در اختیار دارند، تأثیر خواهد گذاشت (اطلاعات، 17 بهمن 1357، ص 8).

آگوئیره، رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «وضع ایران موجبات نگرانی این رکن سازمان ملل را فراهم آورده است.» او که برای ملاقات با رییس‌جمهور کلمبیا به بوگوتا رفته بود، گفت: «وخامت عواقب وضع ایران در مقیاس بین‌المللی، نه تنها به علت وضع جغرافیایی ایران و مسائل منطقه‌ای است، بلکه همچنین به سبب محدود کردن صدور نفت ایران به آمریکا و اروپا و اسرائیل (!) است». (همان)

تحصن کارکنان نخست‌وزیری نیز دولت قانونی بختیار را با یک افتضاح بزرگ روبه‌رو ساخت و تزلزل و سستی آن را به همه نشان داد. بختیار برای فرار از این افتضاح دستور محاصره آن را داد و از ساعت 3 بعدازظهر امروز اداره کاخ نخست‌وزیری توسط ارتش محاصره و رفت‌وآمد کنترل گردید و از ملاقاتِ نمایندگان امام و آیت‌الله طالقانی با متحصنین نیز جلوگیری شد. (اطلاعات، 18 بهمن 1357، ص 2)

مقامات وزارت دفاع آمریکا فاش کرده‌اند که ژنرال هایزر خاک ایران را ترک کرده است. به اظهار منابع آمریکایی او مأموریت داشت در طول اقامت خود در ایران فرماندهان ارتش را از دست زدن به کودتا (بر علیه نخست‌وزیر) باز دارد.

به گفته‌ی این مقامات هایزر مأموریت خود را با موفقیت محدود به پایان رسانده و پس از بازگشت به آمریکا دولت آن کشور را در جریان اقدامات خود قرار داد. به گفته‌ی بعضی مقامات علت ترک ایران به وسیله هایزر آن بود که اقامت وی به احساسات ضدآمریکایی دامن می‌زد.(اطلاعات، 18/11/57، ص 8)

براساس دستور امام که مردم با راهپیمایی نظر خود را نسبت به دولت مهندس بازرگان اعلام دارند، راهپیمایی‌های گسترده‌ای در تمام نقاط تهران و بیشتر شهرهای کشور به راه افتاد.

/ 2 نظر / 30 بازدید
شادی

سلام فرشته جان. دهه فجر بر شما و فجر افرینان مبارک[گل] آپم [نیشخند]

مطهره

ما مشــــق غــــم عشـــق تـو را خوش ننوشتیـم امــا تو بکــش خـط به خطــای همه ما گریادتوجرمی است غمی نیست که عشـق است جــرمی که نوشـتند به پای همه ی ما...... اللهم عجل لولیک الفرج سلام فرشته جان خوبی خواهرم؟