آیا پیروان دیگر ادیان اهل دوزخ اند؟

رستگاران چه کسانى هستند؟
با یک نگاه اجمالى به اوصاف رستگاران در قرآن می فهمیم که:

آنان اهل عبادت و کار خیرند. «ووَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ » (حج، 77)

از بخل دورى مى‏کنند. «وَمَن یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ » (حشر،9)

غافل نیستند و خدا را زیاد یاد مى‏کنند. «وَاذْکُرُواْ اللّهَ کَثِیرًا لَّعَلَّکُمْ تُفْلَحُونَ » (انفال، 45)

در راه او جهادگرند. «وَجَاهِدُواْ فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ » (مائده، 35)

اهل توبه و استغفارند. «وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُۆْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» (نور، 31)

و در جامعه، اصلاح گر و آمر به معروف و ناهى از منکرند. (آل عمران، 104)

و به پیامبران خدا ایمان دارند و آنان را احترام و یارى مى‏کنند. (اعراف، 157)

کوتاه سخن آنکه اگر مى‏بینیم همیشه در طول تاریخ گروهى به دنبال مکتب‏هاى مختلف و دانشمندان و عُرفا و مصلحان و فیلسوفان و حاکمان و شاعران مى‏روند، آرزوى همه آنها رسیدن به رستگارى است که هرکسى آن را در چیزى و کسى مى‏جوید؛ یکى رستگارى را (همچون فرعون) در زور و قدرت‏ مى‏پندارد و مى‏گوید: «قد أفلح الیوم من استعلى» آن‏کس که پیروز است، رستگار است که این تفکّر هنوز در ابرقدرت‏ها وجود دارد.

یکى رستگارى را در هنر و صنعت و جمعیت و داشتن منابع طبیعى و پیشرفت تکنولوژى، توسعه سیاسى، اقتصادى، نظامى، علمى و ... مى‏داند.

امّا اسلام رستگارى را در جوهر خود انسان جستجو مى‏کند و مى‏فرماید: اگر این انسان روابط خود را با خدا از طریق نماز عاشقانه و با مردم نیازمند از طریق پرداخت زکات و با جامعه از طریق وفاى به عهد و امانتدارى و با خود از طریق کنترل غرایز و هوسرانى‏ها حفظ کند، به رستگارى رسیده است.

با نگاهى گذرا به جوامع بشرى به خوبى مى‏توان دریافت که پیشرفت‏ها و توسعه‏هاى گوناگون، ابزار رفاه و آسایش را فراهم کرده؛ ولى از آمار خیانت‏ها و جنایت‏ها و تجاوزها، هوس‏بازى‏ها و حق‏کشى‏ها چیزى نکاسته و سردمداران حرکت غیرالهى تمام فکر و قدرت پیروان خود را در راه رسیدن به هوس هاى پوچ و بیهوده صرف کرده‏اند.
 
بزرگ‏ترین نعمت کدام است؟
گرچه از نگاه و دیدگاه بعضى، بزرگ‏ترین نعمت، زندگى همراه با رفاه و امکانات و مقام و ثروت و قدرت و محبوبیّت است؛ امّا حقیقت این است که بزرگ‏ترین نعمت آن است که انسان را به هدف واقعى برساند.

کسى که انواع نعمت‏ها را داشته باشد؛ ولى به هدف نرسد، مثل کسى مى‏ ماند که انواع ماشین‏ها را دارد، ولى خود در خیابان‏ها سرگردان است.

بنابراین، بزرگ‏ترین نعمت، هدایت الهى و معرفت و اطاعت کامل و داشتن هادیان معصوم و نجات از هوسهاى درونى و طاغوت‏هاى بیرونى است.

قرآن مى ‏فرماید: «وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا » (مائده، 3) یعنى با آمدن قرآن و پیامبر اسلام و تعیین رهبرى معصوم براى بعد از پیامبر نعمت بر مردم تمام و دین کامل و خدا راضى شد و در ذیل آیه «ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ» (تکاثر، 8) همچنین امام رضا علیه السلام فرمود: مراد از نعمت، ولایت ما اهل بیت است، خواه در رفاه و زندگى باشد یا در تلخى و شهادت.

با این نگاه است که فرزند 13 ساله‏ى امام حسن مجتبى علیه السلام (حضرت قاسم) در کربلا در پاسخ به عموى خود مى‏گوید: مرگ براى من از عسل شیرین‏تر است؛ زیرا حق را فهمیدم و رهبرم امام معصوم است و هدفم مبارزه با ظلم و جانم را با خدا معامله مى‏کنم.
 
آیا پیروان دیگر ادیان آسمانى اهل دوزخند؟
به گواهى آیه‏ى 62 سوره‏ى بقره، اجر هر کدام که در زمان پیامبر خود ایمان به خدا و معاد داشته و اهل عمل صالح بوده‏اند، محفوظ است و نگرانى وجود ندارند؛ امّا با آمدن پیامبر اسلام و دعوت او از اهل کتاب، «یَا أَهْلَ الْکِتَابِ قَدْ جَاءکُمْ رَسُولُنَا یُبَیِّنُ لَکُمْ عَلَى فَتْرَةٍ مِّنَ الرُّسُلِ ...» (مائده، 19) آنان مأمور به پذیرش اسلام شدند.

بنابراین از پیروان دیگر ادیان، کسانى که آگاهانه اسلام را قبول نکرده و آن را رد مى‏کنند و همچنان بر مکتب ناکامل خود باقى بمانند، گرفتار قهر الهى خواهند شد.

منابع:
پرسش و پاسخ هاى قرآنى (ج‏1) ـ محسن قرائتی
قرآن کریم، سور: مائده، تکاثر، اعراف، آل عمران، نور، انفال، حشر، حج

 منبع:tebyan.net

/ 7 نظر / 19 بازدید
خاتون

عجب نوشته هاتون حس خوبی به آدم میده عالیه...از زحمت و اظهار لطف شما ممنونم فرشته ی عزیزم شرمنده ام که همیشه دیر به دیر نظر بنویسم ولی مرتب وبلاگ شما را می بینم و از مطالب ارزشمندتون استفاده می کنم سخت محتاج دعای شما - یا علی[گل][گل]

مطهره

چند صباحی است زندگانی تغییراتی کرده سخن از مدرنیته و دنیای نوین است.... سلام بروز هستم بزرگوار . خوشحال میشم تشریف بیارید[گل] ....... خیلی خوب بود فرشته جان ممنون[گل]

مهتاب

خدایا … دلم مرهمی می خواهد از جنس خودت … نزدیک … بی خطر … بخشنده … بی منت …

شادی

سلام فرشته جان . مطلبت خیلی قشنگ وموضوع جالبی داشت. با خوندنش هرکس میتونه خودشو محک برنه که آیا جزو رستگاران خواهد بود یاخیر.[لبخند][گل]

فخارنیا

سلام فرشته خانم گرامی امیدکه انشاالله ازرستگاران باشین وباشیم درسایه لطف خداورسول واهل بیت ع پست خیلی پرمحتواوارزشمندی بود این زحمات که گاهاتلنگری است بلکه نفس ماراکمی به خودبیاره دست مریزاد باچندپست جدیدبه روزم ومنتظرنظرارزشمندشما ممنون [گل][فرشته][گل]

گلشن

مژده یاران شاخص شبها رسید آرزو را در دل فردا رسید درشب یلدا من و تو با همیم عشق را باید شب یلدا رسید (گلشن) خوش باشید طولانی